Sakariasen's Cheapskate Blog

Just another WordPress.com site

My Cheapskate Trip to Pathmark December 11, 2010

Pathmark is the closest supermarket for me. There are one or two other stores but they are way more of a trip and one of them doesn’t even have good deals most of the time. My last trip to Pathmark was a pretty good one. Here are the details below!

 

Spent: $56.45

Two items bought for someone else: $15.33

Actual Amount Spent: $41.42

Saved: $70.10 ($59.85 in PAC Savings; $10.25 in MFR. Coupons.)

Actual Amount Saved: $69.00

 

WHAT I GOT:

2 Boxes of Rice Crispies

1 Box of Tetley Tea Bags

2 Cans of Pam Spray

6 cans of Healthy Harvest Soups

2 Jars of Jam (One was bought for someone else)

1 14 lb Jug of Cat Litter

1 Huge Bag of Cat Food (Bought for someone else)

2 Jars of Peanut Butter

2 Packs of Stella Doro Breadsticks

5 Boxes of Royal Pudding

2 Packages of Starkist Tuna

2 Packages of Polly-O Mozzarella

2 Packages of Breyers Ice Cream

2 Packages of Oscar Meyer Bacon

1 Box of Devil Dogs

1 Box of Taco Shells

1 Package of Heart-Healthy Thomas English Muffins

1 Bottle of Naturally Delicious Salad Dressing

 

Stay cheap my friends!

 

My Cheapskate Trip to Walgreens December 9, 2010

My last trip to Walgreens went something like this:
-I spent $25.97
-I received back $5.00 in Jingle Bucks
-I saved $57.41. Yes. I saved more than double of what I spent.

 

What I Bought:
-Two 56 oz jugs of Softsoap
-Two gallons of Edy’s Ice cream (So, really I spent less than $20 because this purchase was for someone else.)
-Two dozen eggs
-Two jars of peanut butter
-Three cans of salmon
-Two four pound bags of Domino sugar
-Twenty pack of Energizer batteries (AA)
-Eight pack of Energizer batteries (D)

 

How I Did This:
-The Softsoap was buy one get one free. It’s cheaper to buy big jugs of soap and refill your little soap bottles that you have at home. I wasn’t able to pick up a Walgreens coupon booklet until later so I could have saved another $0.50 but really, I won’t kick myself over that. It’s not worth it.
-The Edy’s was buy one get one free. I would never have paid the price that it was for ice cream but someone else I knew wanted it so I purchased it for them.
-The eggs were on sale for $0.99/dozen. I had a coupon for $0.55 off two dozen eggs.
-I got all of those batteries almost completely free. I had a $10.00 off coupon and a $5.00 off coupon Energizer batteries that the company sent to me directly after writing them a nice letter. This was completely awesome. I saved $15.00 on batteries!
-I had a coupon for $1.00/can of salmon.
-The jars of peanut butter were on sale—2 for $3.00
-I had two coupons for Domino Sugar. One for $3.00 off any Domino product, so I ended up getting one bag for free, and $0.40 off any bag of Domino sugar.

 

Hopefully there is something great I can buy next week from Walgreens with my Jingle Bucks. Perhaps some Christmas stocking stuffers—like candy!

 

Stay cheap my friends!

 

Six Things to Never Pay More Than a Dollar For December 6, 2010

There are some things that I absolutely refuse to pay more than $1 for and you may wonder why. I have two primary reasons: (1) they go on sale regularly and (2) they are stockpile items. What does the latter mean? This means that I can buy many of these items at one time and they will last for awhile. As you see, these two rules aren’t applicable to everything on this list but they are applicable for most things. Here are six things I never pay more than $1.00 for—with one exception. 🙂

 

Eggs – I will not pay more than $1 for eggs. Eggs go on sale regularly and will last for 1-2 months after you purchase them. Today I bought Grade A Large Eggs at Walgreens that were $1 per dozen. I bought two dozen because I had a coupon for $0.55 off two dozen eggs. Now that coupon is a rare find but finding eggs for a dollar isn’t. If I was absolutely desperate for eggs, you might find me willing to spend $1.50 but I have only had to do that once in the past six months. This was the one exception I mentioned above but it is also the one thing I can’t really stockpile.

 

Pasta – Boxes of pasta regularly go on sale for $1 or less. If you are slightly more health conscious, I often find whole grain Barilla pasta on sale. If you’re not particular, you can easily find them for $0.88/box. And when you do, STOCK UP. You do not even need to cook half a box of pasta for one person and pasta will last forever. (<—Understood hyperbole inserted here.)

 

Pasta Sauce – Again, pasta sauces regularly go on sale for $0.88-$1.00. You can buy the canned stuff but I prefer the jars. I have found some sauces to be more watered down than others but overall, I find that I can get brands that I love on sale. I always stockpile my sauce alongside my pasta.

 

Canned Tuna – Tuna is on sale more often than any of the abovementioned items. Tuna is regularly on sale for $0.69-$0.99/can depending on the brand and type. Light tuna is usually cheaper than regular tuna but sometimes not by much. For a healthier option, stick to the water, even though we all know it tastes better in oil.

 

English Muffins – More than ever I have seen English Muffins on sale—a 6-pack for $1.00. Thus, I often find myself buying 12-packs for $1.99. Recently I received coupons from Thomas so I was able to get a 12-pack for $1.00. What do I do? I freeze them! You can easily defrost them when you’re ready to eat them but just keep an eye on them—if they’re in the freezer for too long, they may start to shrink. Otherwise, I don’t have a problem with freezing them.

 

Canned Vegetables – Let me make this clear: I will never buy vegetables if I cannot get TWO cans for $1.00. For the most part, I stick to corn but if your palate isn’t as particular as mine, you can probably stretch that even further. These are very quick and easy sides for so many meals and they are an absolute staple.

 

Stay cheap my friends!