Sakariasen's Cheapskate Blog

Just another WordPress.com site

Three Ways To Cut Your Breakfast Costs: Part Two November 1, 2010

NUMBER TWO: DO NOT BUY CEREAL UNLESS IT IS ON SALE


Cereal is great. I love cereal. I could go on and on about how much I love it and how much I enjoy eating it. Cereal is a quick, great meal for a number of reasons. For one, there are so many different kinds that if you get sick of one, you can easily purchase something else instead. Secondly, it’s a very quick meal that requires no preparation and it is good if you need to eat something fast before you’re on your way. Thirdly, it is often on sale and this is something you can take advantage of regularly.

 

However, you need to take a few things into consideration. If you are looking for particular kinds of cereal, more expensive kinds that never go on sale, you’re going to have a difficult time partaking in this. The other thing you need to consider is the type of milk you drink. I drink whole milk, essentially whatever I can get on sale. (Read: CHEAPEST.) If you drink different kinds of milk, such as soy milk or more expensive brands, this will also not necessarily be incredibly cheap for you. However, when you consider the costs of meals, you can really work out how much it  costs you per meal once you understand how much your food costs.

 

Rule One: Never buy cereal unless it is on sale! Period. Before you shop, look through the circulars of your local stores. Don’t limit yourself to the grocery stores either. I have noticed that many drug stores, such as Rite Aid, often have cereal sales. Read the print carefully and make sure you’re eligible for the deal. Sometimes stores say you will get the sale “after additional $30 purchase” or make you buy a certain number of boxes.

 

Rule Two: Check regularly for coupons, whether it be your Sunday newspaper or other newspaper that contains them. (Our local paper often has coupon inserts.) Companies that make cereals, such as General Mills, provide coupons regularly for their products. Keep on the look out for Catalina Coupons, those coupons the registers print for you after purchase. I have gotten tons of coupons for cereals from these coupons in particular. Also, check websites, such as BettyCrocker.com or SmartSource.com for your coupon needs.

 

Rule Three: Buy in bulk! I live in small apartment so I know that many people cannot buy in bulk. However, I do have some cabinet space to store cereal boxes. I highly recommend you buy in bulk when you can when you see the best prices available. For example, if you see a great deal on Cheerios and eat Cheerios all of the time, buy as many as you can. Cereals last for a long time and if you eat cereal regularly, it will pay off in the long-run.

 

Try to keep these things in mind:

  • Store brand does not always equate to being cheaper. When “big name” cereals are on sale, they’re often cheaper than the store brand.
  • Get a general sense of what a “good deal” actually is. If you know that you can get particular cereals for $1.50 per box, you would know that the same cereal on sale for $2.50 is not much of a deal at all.
  • Buying on sale does not have to mean you’re buying junk. You can easily buy healthier cereals that are on sale if you want to. Also, if you’re looking for gluten free, we have also been able to purchase various types of Chex regularly.
Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s